PORTAL PRZEDSIĘBIORCZYCH INŻYNIERÓW

Klasycyzm – nazwa pochodzi od greckiego słowa classicus co oznacza wzorowy, doskonały, pierwszorzędny. Styl panuje od połowy XVIII wieku do połowy XIX wieku; w Polsce najczęściej przyjmuje się okres od 1780 r. do 1850 r. Historycznie to czasy, kiedy w Europie panuje oświecenie - wiek rozumu, rozwój nauki, wybucha Wielka Rewolucja Francuska, postępuje walka o prawa człowieka (wolność, równość, braterstwo), urzeczywistnia się rewolucja przemysłowa (powstają pierwszy silnik parowy, a w ślad za nim fabryki, dworce), następuje sekularyzacja - czyli przejmowanie majątków kościelnych.

Czytaj więcej: Architektura...

Sztuka antyczna – mówiąc o sztuce antycznej mamy na myśli dwie cywilizacje, które rozwinęły się w basenie Morza Śródziemnego – grecką i rzymską.  

Antyczna sztuka grecka to okres panowania od XII w. p.n.e. do I w. p.n.e. czyli do początku panowania Oktawiana Augusta 30 r. p.n.e.

Architektura starożytnego Rzymu...

Czytaj więcej: Historia...

BAROK – z francuskiego „baroque” co oznacza bogactwo ozdób lub z portugalskiego „barroco” oznaczającym perłę o nieregularnym kształcie. Powstał w okresie kontrreformacji (działalność świętej inkwizycji), kiedy architektura miała być orężem w walce o odzyskanie wiernych i dowodem na potęgę Kościoła. To czas zagrożenia dla chrześcijańskiej Europy przez Turków wprowadzających islam (odsiecz wiedeńska 1683 r.). Styl panuje od XVII – połowy XVIII wiek, w Polsce przyjmuje się daty od 1650 do 1770 r. Początek i wzór baroku dał kościół „Il Gesu” w Rzymie wybudowany zgodnie z kryteriami architektonicznymi ustalonymi na soborze w Trydencie.

Czytaj więcej: Historia...

RENESANS – z włoskiego rinascimento co oznacza odrodzenie; styl datuje się na XV – XVII wiek, do Polski dotarł trochę później 1500 – 1650 r. Inicjatorem tego stylu był Filippo Brunelleschi realizując kopułę na Katedrze St. Maria del Fiore we Florencji. W Europie to czas rozwoju mieszczaństwa, handlu, bankowości, a także humanizmu, zainteresowania człowiekiem, jego życiem i potrzebami. To czas powstania kościołów protestanckich. Największymi ośrodkami renesansu była Florencja i Rzym.

Czytaj więcej: Historia...

ROMANIZM – nazwa pochodzi od cywilizacji rzymskiej jednak czerpie on również wzorce ze sztuki bizantyjskiej, przedromańskiej, karolińskiej, a nawet ze sztuki islamu. To pierwszy styl dojrzałego średniowiecza panujący w X – XIII wiek, w Polsce przyjmuje się lata 1050 – 1250.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Kalendarium

październik 2017
NPWŚCPtS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 311234