PORTAL PRZEDSIĘBIORCZYCH INŻYNIERÓW

b_150_100_16777215_00_images_inzynier.png

Inżynier (inż.) – są dwa źródła pochodzenia tego słowa:

  • z języka łacińskiego od ingeniarius (budowniczy fortyfikacji) lub od ingenium (rozum, mózg), który w sensie słowotwórczym jest bliski genium (geniusz);
  • z języka francuskiego odingenieur lub od wcześniejszego engigneor (konstruktor machin wojennych)

Do Polski nazwa ta prawdopodobnie wprowadzona została z języka francuskiego lub włoskiego.

Pierwszym dokumentem potwierdzającym funkcjonowanie tego słowa jest akt genueński z 1195 r., w którym słowem enzignerius, określono niewymienionego z nazwiska technika. W późniejszych dokumentach tym samym tytułem enzignerius nazwany został  Alamannus de Guitelmus (1196 r.) i Calamandrinus (1238 r.). Wszystkie wymienione osoby zajmowały się budową umocnień i fortyfikacji miast. Można zatem przyjąć, że tytuł enzignerius wywodził się z łacińskiego słowa incingere (obręcz, pas, opasać).  Mianem tym nazywano również konstruktorów sprzętu wojennego, o których w języku francuskim mówiono maistre engingnierre. W kronikach wyprawy krzyżowej z 1248 r. takie brzmienie inżyniera przypisano Francuzowi Jocelin de Cornaut.
Wiele lat później tytułem engegnere nazywany był również Leonardo da Vinci, który często uważany jest za ojca inżynierii. Chociaż należy pamiętać, że wspaniałe konstrukcje powstawały dużo wcześniej, a pierwszym znanym z imienia budowniczym, można powiedzieć inżynierem, był Imhotep twórca piramidy schodkowej Dżesera (2630 r. p.n.e.) położonej w Sakkarze (Egipt). Można również przyjąć, że pierwszym inżynierem elektrykiem był William Gilbert, a pierwszym inżynierem mechanikiem Thomas Savery, wynalazca maszyny parowej itd., itd.

Dzisiaj inżynier oznacza tytuł zawodowy, który nadaje wyższa uczelnia po ukończeniu studiów inżynierskich. To zawód osoby wykorzystującej wiedzę inżynierską celem dokonywania praktycznych, przydatnych i bezpiecznych odkryć lub rozwiązań problemów. Do inżyniera należy projektowanie, tworzenie, eksploatacja i usprawnienie maszyn oraz procesów wykorzystując do tego zadania swoje doświadczenie, wyobraźnię i rozumowanie.

W Polsce samo uzyskanie wykształcenia nie wystarcza na sprawowanie samodzielnych funkcji technicznych w niektórych specjalnościach. Trzeba uzyskać stosowne uprawnienia:

  • uprawnienia budowlane – dla inżynierów budownictwa, inżynierii środowiska, elektryków, inżynierów telekomunikacji, architektury i urbanistyki;
  • uprawnienia geodezyjne – dla inżynierów geodetów i kartografów.

Zawody inżynierskie wymienione zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Kalendarium

październik 2017
NPWŚCPtS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 311234