PORTAL PRZEDSIĘBIORCZYCH INŻYNIERÓW

b_150_100_16777215_00_images_formalnosci.jpg

Stawiając wielu osobom pytanie czy załatwili stosowne formalności związane z budową ogrodzenia działki, najczęściej słyszę: co ma pan na myśli? O co chodzi? Przed podjęciem tematyki ogrodzenia frontowego działki budowlanej przeprowadziłem praktyczne rozpoznanie sprawy na kilku osiedlach domów jednorodzinnych w moim rejonie. Efekt badania daje wiele do myślenia.

 

Zacznijmy jednak od początku. Gdy mamy dom umiejscowiony na działce tzn. świeżo wybudowany lub na razie tylko w formie projektu,  utożsamiając się ze znakomitą większością Polaków, myślimy o tym, jak upiększyć, ułatwić i uprzyjemnić sobie miejsce naszego zamieszkania, a przy okazji, jak zwiększyć wartość nieruchomości. Tu z całą pewnością planujemy urządzenie ogrodu oraz wykonanie chodników, opaski wokół domu, wjazdu do garażu, zadaszonego miejsce na drewno kominkowe, ogrodzenia frontowego i z sąsiadami, śmietnika itp. Reprezentacyjnym i chyba najważniejszym elementem wśród wymienionych stanowi ogrodzenie frontowe. Zdarzają się osoby, które zanim zdecydują się na konkretny wybór ogrodzenia zwiedzają kilka osiedli domów jednorodzinnych, kontaktują się z wieloma wykonawcami wysłuchując ich propozycji, przeglądają dostępne katalogi i oczywiście sporo czasu poszukują pomysłu w Internecie. Wszystkie metody są skuteczne i je szczerze polecam. Gdy zapadnie ostateczna decyzja wyboru wyglądu ogrodzenia, na podstawie projektu własnego lub projektanta, firma budowlana realizuje przedsięwzięcie. Po zakończeniu zadania i to najczęściej przypadkowo dowiadujemy się, że postąpiliśmy wbrew prawu. Spora grupa inwestorów indywidualnych zapomina albo nie wie o tym, że ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 roku, nr 156 poz. 1118) art.30 nakłada obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia frontowego do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Zgłoszenia dotyczą nie tylko ogrodzeń frontowych razie, ale większość budowli i robót, które nie wymagają pozwolenia na budowę, a wymienione są w art. 29 wspomnianej ustawy. Z moich własnych danych sondażowych wynika, że zaledwie 10÷20% inwestorów indywidualnych pamięta, lub wie, o tym obowiązku. Najczęściej informacja dociera po realizacji zadania, czyli jak jest już za późno. W najgorszym wypadku wiadomość o tym dochodzi po donosie „życzliwego” sąsiada.

Dlaczego nie zajmują się sprawami formalnymi firmy budowlane czy ogrodnicze, które w zakresie swoich kompleksowych usług wykonują również ogrodzenia, zagospodarowują ogród itd.? Faktem jest, że nie należy to do ich obowiązków, a poza tym nie są obarczeni ewentualnymi konsekwencjami np. rozbiórką, a byś może nie posiadają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. W niniejszym artykule podejmuję temat tylko ogrodzenia frontowego nie wspominając o grodzeniu z sąsiadem, bo te nie wymaga zgłoszenia, chyba, że przekracza wysokość 2,20m.

A ilu inwestorów zgłosiło utwardzenie (np. kostką brukową) powierzchni gruntu działki? Zaledwie: 5÷10%. Jaki jest problem i gdzie tkwi przyczyna tej sytuacji? Pierwszą z przyczyn jest omijanie projektantów – mamy do tego prawo, gdyż nie ma wymogu wykonania projektu przez projektanta z uprawnieniami. Drugą istotniejszą jest brak przekazu informacji w urzędach. Wszystkim składającym wniosek lub odbierającym decyzję o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego należałoby wręczać informacje nie tylko w sprawie budynku, ale również całego zagospodarowania działki, bo przecież każdy wcześniej czy później przystąpi do budowy śmietnika, ogrodzenia, wiaty, wjazdu i chodnika. Być może nie rozwiązałoby to globalnie problemu, ale z pewnością zmniejszyłoby go.

Reasumując: Komu i czemu służy prawo, które przez zdecydowaną większości rodaków nie jest respektowane? Może należałoby pomyśleć o wniesieniu poprawek do wspomnianej wcześniej ustawy. Póki, co obowiązuje w Polsce aktualne Prawo Budowlane, które w  art.30 ust. 5 mówi, że stosownego zgłoszenia, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia dostarczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Dalej w art. 30 ust 2. czytamy, że w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W przypadku konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w razie ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.

Autor: Francesco

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 # Jurek 2014-10-25 18:19
Jest wiele przepisów bezsensownych, a w budownictwie w szczególności. Ciekawy artykuł.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Kalendarium

październik 2017
NPWŚCPtS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 311234