PORTAL PRZEDSIĘBIORCZYCH INŻYNIERÓW

b_150_100_16777215_00_images_gazociagi.jpg

Budowa transgranicznych połączeń gazowych to istotny czynnik, który zwiększa bezpieczeństwo gazowe Polski. Nowe połączenie gazowego z Ukrainą oznaczać będzie, że nasz kraj w niedalekiej przyszłości będzie miał połączenia gazowe prawie ze wszystkimi sąsiadami.

 

Zdaniem prezesa Izby Gospodarczej Gazownictwa Mirosława Dobruta budowa interkonektorów gazowych to duży sukces Polski zwiększający bezpieczeństwo gazowe naszego kraju i umożliwiający poprawne gospodarowanie paliwem, na który popyt raz rośnie raz maleje. Brakująca nitka gazociągu do Ukrainy nie zmienia ogólnej sytuacji, którą można by nazwać niezłą.

Dla Polski nadal największe znaczenie dla bezpieczeństwa gazowego ma kierunek na zachód. Niemcy to w Europie najbardziej płynny rynek gazowy, stąd też dostęp do niego pozwoli na lepszą kontrolę cen gazu oraz stanowić będzie gwarancję dostarczenia "błękitnego paliwa" w przypadku konfliktowej sytuacji na wschodniej naszej granicy. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje jedno połączenie z Niemcami w miejscowości Lasów o zdolności przesyłowej gazu 1,5 mld m3 rocznie co stanowi około 10 procent zapotrzebowania na gaz. Są chęci, zwłaszcza wśród specjalistów z branży, by wybudować drugą nitkę gazociągu Bernau-Szczecin. Ale czy powstanie? Nie może kończyć się tylko na chęciach.

A co z naszymi południowymi sąsiadami? Tutaj od paru lat w Cieszynie działa interkonektor gazowy. Niestety przepustowość roczna jest dość mała  i wynosi zaledwie 0,5 mld m3. Dlatego też w planach jest już drugie połączenie dwukierunkowe, które ma umożliwić przepływ gazu pomiędzy Polską a Czechami w wysokości 5 mld m3 rocznie, a w kierunku przeciwnym między Czechami a Polską na poziomie 6,5 mld m3 rocznie. Oba połączenia mają i będą miały możliwość rozbudowy. Poza tym prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał pozytywną decyzję dotyczącą projektu interkonektora gazowego ze Słowacją. Dwukierunkowe połączenie umożliwi przepływ "błękitnego paliwa" na poziomie 4,7 / 5,7 mld m3 rocznie. Rozpoczęcie eksploatacji poszczególnych etapów zamierzenia przewiduje się na 2020 rok. Gazociągi ze Słowacją i z Czechami staną się częściami tzw. korytarza gazowego Północ - Południe, który ma połączyć Polskę tj. gazoport w Świnoujściu z Chorwacją - gazoportem na wyspie Krk.

Największe rurociągi doprowadzające gaz z Rosji do naszego kraju (gazociągi jednokierunkowe) usytuowane są na granicy wschodniej z Ukrainą i Białorusią.

Przy wsparciu Komisji Europejskiej projektuje się połączenie gazowe z Litwą. Długość nowego rurociągu ma wynieść 550 km o wartości około 550 mln euro.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 # Denese 2017-07-02 17:04
Jak zdobyć więcej followersów na insta ? Ta aplikacja wykona całą
robotę za ciebie:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I[/youtube]

Also visit my web blog: zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=J7tae8lSn9I
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Kalendarium

październik 2017
NPWŚCPtS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 311234